Kadirli Belediyesi Hizmet Binası

Kategoriler: Kamu Mimari

Yarışma Projesi

Proje Alanına Yaklaşımda “Geçirgenlik” Esas Alınarak İçe Değil Dışa Dönük, Halka Yakın Bir Hizmet Binası Tasarlanmıştır. Şeffaf Cepheleri Ve Atrıumları İle Bina Gün Işığından Fazlasıyla İstifade Ettirilirken Şeffaf Hizmet Anlayışı Da Yansıtılmaya Çalışılmıştır.

Alanda İki Temel Aks Belirlenmiştir. Birincisi Alanın Güneyinden Ana Caddeden Yaklaşım İle Kuzeyden Köprübağlantısını Sağlayan Ve Alana Ana Yaya Girişlerini De İçeren Akstır. Program Bu Aks İle Kamusal Alanlar Ve İdarî Alanlar Olarak İkiye Ayrılmıştır. Böyle Bir Ayrım Ziyaretçilerin Mekânları Algılamalarına Yardımcı Olurken Farklı Programların Trafiğini Ayırarak Hizmet Verilmesini De Kolaylaştırmıştır.

İkinci Aks Alana Doğudan Yaya Yaklaşımını Alırken Batıda Savrun Çayı Rekreasyon Alanı İle Bütünleşen Açık Alana Doğru Uzanmakta, Bir Yandan Da Kamusal Alanlar Ve İdarî Alanlar Arasında Bir “Kaynaşma” Hattı Oluşturmaktadır.

Bölgenin Sıcak İklimi Göz Önüne Alınarak Güney Cephelerde Kabuklar Tasarlanmış, Gerekli Yerlerde Güneş Kırıcılar Kullanılarak İklimin Bunaltıcı Etkisi Azaltılmaya Çalışılmıştır. Kütlelerde Yer Alan Şeffaf Cepheler Ve Atrıumlar İle Gün Işığından İstifade Edilmiş, Açılabilen Kanatlar İle İklimlendirmenin Bir Ölçüde Sağlanması Düşünülmüştür.

Projenin Bir Diğer Temel Kavramı “İşlevsellik” Olarak Belirlenmiş, Farklı Programları (Başkanlık, Müdürlükler Ve Kültür Merkezi)Yüklenen Ve Böylece Farklı Kullanıcılara Hitap Eden Ve Yer Yer Aralarında Bağlantılar Kurulan “Fonksiyonel Küpler “ Tasarıma Yön Vermiştir. Orta Avluda Tasarlanan Kreş Binası Plastik Bir Öğe Olarak Ele Alınmış Alana Öyle Konumlanıdırılmıştır.

Mekân Çeşitliliği Sağlamak Ve Gerek Ziyaretçiler Gerek Çalışanlar İçin Bir Dinlenme Mekânı Sunmak Amacıyla Binaya Nefes Aldıran Kat Bahçeleri, Teraslara Açılan Dinlenme Alanları Oluşturuldu.

•  Yatırımcı : Kadirli Belediyesi
•  Proje Yeri : Kadirli/ OSMANİYE
•  Proje Tarihi : 2009
•  İnşaat Alanı : 9007.00 m2